تاریخی و باستانی تاریخی و باستانی .

تاریخی و باستانی

طراحی آرم جمهوری اسلامی را چه کسی انجام داد؟

طراحی آرم جمهوری اسلامی را چه کسی انجام داد؟
در این مطلب می خواهیم برای شما در مورد طراحی آرم جمهوری اسلامی را چه کسی انجام داد؟ توضیحاتی را برای شما آماده کرده ایم که می توانید با دنبال کردن ما تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید و اطلاعات لازم را در این زمینه کسب نمایید. در ادامه با ما باشید. دانلود ارم الله-آرم سیکهای هندی-آرم جمهوری اسلامی png-دانلود آرم الله برای سربرگ-پرچم جمهوری اسلامی-آرم الله png-آرم الله در ورد-آرم الله وکتور-آرم سیکهای هندی-آرم الله جمهوری اسلامی ایران-دانلود ارم الله-آرم جمهوری اسلامی png-پرچم جمهوری اسلامی-دانلود آرم الله برای سربرگ-ارم پرچم ایران-آرم الله در ورد

طراحی آرم جمهوری اسلامی را چه کسی انجام داد؟
آرم جمهوری اسلامی را چه فردی طراحی کرد؟/ چرا طراح آرم نمی‌خواهد نام و عکس وی منتشر شود؟
او  که  فروردین ۵۸  طرح آرم خود را  به  دفتر  امام  در  قم  فرستاد و اتود ارسالی اش، پـس از تایید و ارتباط تلفنی آیت الله هاشمی رفسنجانی، آرم پرچم جمهوری اسلامی شد، هنرمند تهرانی الاصلی هست با  چهره ای  جدی  که دیگرحاضر نمی بـاشد دراین باره سخنی بگوید. وی سی سـال است که دیگر هیج جا و در هیچ رسانه ای حرفی از این کارش نزده می باشد.

گفته ها و ناگفته هایی از پرچم جمهوری اسلامی ایران
خبر آنلاین-محمدرضااسدزاده- یک مشتِ گره کرده با چندستاره، آرم تصویب شده برای جمهوری اسلامی بود. حتی اسکناس هایش هم چاپ شده بود که ناگهان آیت الله هاشمی رفسنجانی از قم زنگ می زند و دستورجمع آوری آنان را می دهد. با مخالفت آقای هاشمی، امام نیز قانع شده و آرم ارسال شده به دفتر قم را تنفیذ می کند . او که فروردین ۵۸ طرح آرم خود را به دفتر امام در قم فرستاد و اتود ارسالی اش، پـس از تایید و ارتباط تلفنی آیت الله هاشمی رفسنجانی، آرم پرچم جمهوری اسلامی شد ، هنرمند تهرانی الاصلی است  با چهره ای جدی که دیگرحاضر نیست  دراین باره سخنی بگوید.  وی سی سـال است  که دیگر هیج جا و  در هیچ رسانه ای حرفی از این کارش نزده می باشد.

دکتر”حمید ندیمی” امروز استاد درس نظـر یه و روش‌های طراحی در رشته معماری دانشگاه شهید بهشتی می باشد. مجـدد با وی ارتباط گرفتم. اگرچه می دانستم سه دهه هست که سکوت کرده و با هیچ رسانه ای گفت وگو نمی کند . گفت که به هیچ وجه حاضر به گفت وگو نیست. چنان چه در سرچ گوگل، نام او را جست وجو نمایید ، فقط یک عکس یافت می شـود . آن نیز عکسی هست که در سایت دانشگاه شهید بهشتی وجود دارد. یک مرتبه پیش از این وقتی از وی خواستم تا علـت این پنهـان شدنش را بگوید، خندید و فقط یک جمله کوتاه بیان کرد: “نیازی نیست.” اصرار که کردم، بیان کرد: ” نیت لوس کردن خودم را که ندارم. بفهمید که چرا نمی‌خواهم نامی یا عکسی از من منتشر شود. متوجه می‌شوید؟”

بسیار اصرار داشتم تا بدانم چه علـت ی دارد استاد معماری ای که خودش اهل هنر است، حاضر نباشد عکسی از وی منتشر شود؟ باری یک جـواب کوتاه دیگر شنیدم:” چه لزومی دارد مردم چهره مرا بشناسند؟»  پیش از این نیز گفته بود: ” اکراه دارم خودم را به این مسایل سنجاق کنم. مردم چهره مرا نبینند، بسیار مناسـب تر می باشد. چنان چه فردا ضد انقلاب شدم چه؟ بـعد کاری به من نداشته باشید.”

حمید ندیمی – طراح آرم پرچم جمهوری اسلامی ایران
اولیـن گفت وگوی وی سـال ۱۳۵۹ در روزنامه جمهوری اسلامی منتشر شد. فردای روزی بودکه آرم جمهوری اسلامی به تنفیذ امام خمینی رسید. دومین و آخرین گفت وگوی وی نیز در مجله پاسدار اسلام در سـال ۱۳۶۲ چاپ شد؛ و پـس از آن دیگر هیچ.

او خودش را ازمعرفی شدن در رسانه ها پنهـان می کند و علـت این پنهـان شدنش، رازی هست برای انها که خواسته اند به هر نحوی به وی نزدیک شوند.
قضیه طراحی آرم از جایی شـروع شد که پـس از رفراندوم جمهوری اسلامی و به دستور امام تصمیم گرفته می گـردد تا نمادهای طاغوتی برچیده شده و نمادهای اسلامی جایگزین آن شود.
در اولیـن اقدام تغییر نشان “شیر و خورشید” و پرچم ایران مطرح می شـود . نشانی که سابقه اش به علائم پرچم های ایرانیان در دوره باستان برمی گشت و پـس از داخل اسلام به ایران، به علـت دوری از اتهام آتش‌پرستی و خورشیدپرستی این نشانی از پرچم ایرانی پاک شده بود.
تصویری که به سده‌ی چهارم پیش از میلاد بر می گـردد و در موزه آرمیتاژ روسیه مواظبت کردن می شـود .

اما در وقـت صفویان، شاه اسماعیل که نسل خود را از یک سو به شاهان ساسانی و از طرف دیگر به امام کاظم(علیه السلام) می‌رساند، دستور داد تا نشان “شیروخورشید” بطور رسمی بر پرچم ایرانیان باز‌گردد. در وقـت ناصرالدین شاه قاجار نیز شمشیری به دست این شیر داده شد. احمد کسروی در مـورد ‌ تاریخ نشان شیروخورشید کتابی ۳۴ صفحه‌ای نوشته هست که کتابی نایاب می باشد.

پرچم ایران تا پیش از انقلاب اسلامی
امام خمینی در ۱۰ اسفند سـال ۵۷ خواستار تغییر نشان “شیر و خورشید” شد واعلام کرد: “ما یک مملکت محمدی تهیه می‌کنیم. بیرق ایران نبایستی بیرق شاهنشاهی باشد، آرم‌های ایران نبایستی آرم‌های شاهنشاهی باشد، می بایست آرم‌های اسلامی باشد. از تمام وزارتخانه‌ها، از تمام ادارات، می بایست این شیر و خورشید منحوس قطع بشود، علم اسلام می بایست باشد. آثار طاغوت می بایست برود. اینها آثار طاغوت است؛ این تاج، آثار طاغوت است؛ آثار اسلام می بایست باشد.” (صحیفه امام، ج ۶، ص ۲۷۵)

بعد از آن با فراخوان همه ی دولت موقت، طراحی نشان تازه شـروع و طرح‌های بسیاری به دفتر نخست‌وزیری ارسال می گـردد و در ابتدا، طرح ندیمی مورد قبول واقع نمی شـود .

در مسابقه‌ای که برای طرح آرم جمهوری اسلامی برگزار شد، ابتدا آرم دیگری که در آن یک مشت گره‌ کرده به همراه چند ستاره دیده می‌شد، به تصویب می رسد و در نهایت بر روی اسکناس‌های آن زمان چاپ می شـود .

ندیمی طرح آماده شده خود را به دفتر امام در قم ارسال می‌کند. وقتی آیت الله هاشمی رفسنجانی طرح آرم را می بیند، خدمت امام نشان می دهد و تقاضـای می کند که آرم تغییرکند. با اثبات امام، هاشمی رفسنجانی فوری دستور می دهد تا آرم های انتشار داده شده جمع آوری شوند. همـان شب آیت الله هاشمی رفسنجانی با ندیمی ارتباط می‌گیرد و خبر از تنفیذ آرم بوسیـله امام در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۵۹ می‌دهد و از وی می‌خواهد تا روی طرح پرچم نیز کار بکند. (به نقل از گفته های دکتر ندیمی)

اتود آرم ارسال شده بوسیـله ندیمی در سـال ۵۸

در آن سـال ها پـس از تصویب طرح شایعه می گـردد که این طرح،آرم تیـم سیک ها در هندوست ها هست و     سپس  انتقادهایی  به  شکل ۲۲  الله  اکبر  روی  پرچم  می شود   که  میگفتند  در  الله  اکبر  عبارت usa

دیده می شـود .اما ندیمی علـی رغم میل باطنی اش ،طرح الله اکبر ها را تغییر می دهد و پـس از آن در گفت و گو با روزنامه جمهوری اسلامی به تبیین طرح خود می پردازد.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۷ فروردین ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۰۷:۳۲ توسط:farnaz موضوع: نظرات (0)